Wolf Point Herald

T’Elle Evans Places At State

HN.5.29.14.SP.TELLE-GOLF


Wolf Point’s T’Elle Evans shot a 99 and a 93 for a combined two-day total of 192 and at the 2014 MHSA State Class B Golf Tournament at Fairmont Golf Course, Tuesday and Wednesday, May 20-21. She finished in a three-way tie for 10th place.   (Submitted photo)

Hits: 468

Athletes Advance From ‘C’ Divisional Meet At Wolf Point

CS-HN.5.29.14.DIV-TRACK 6399-WEB

 

Brockton’s Matthew Rattling Thunder competes in the boys’ 1600 meter run.  (Photo by John Plestina)

 

The top five finishers in each event at the Eastern C Divisional Track Meet at Wolf Point High School Thursday, May 22, qualified for the Class C State Track Meet, which will be held Friday and Saturday, May 30-31, in Great Falls.
BOYS
Team scores: Culbertson 76, Circle 61, Savage 58, Fairview 56, Nashua 50, Froid-Lake 49, Hinsdale 49, Bainville 48, Westby-Grenora 38, Scobey 19, Richey-Lambert 12, Whitewater 5, Brockton 4, Dodson 2, Frazer 0, Lustre Christian 0, Opheim 0, Saco 0.
100 Meter
Cameron Lambert, Culbertson, fifth, 11.9.
200 Meter
Ryan Padden, Nashua, first, 23.3; Lambert, Culbertson, fourth, 24.6.
400 Meter
Lane Nickels, Nashua, first, 53.0; Adam Buxbaum, Cul-
bertson, third.
800 Meter
Chance Hyatt, Bainville, first, 2:07.7; Tristan Sun Rhodes, Culbertson, second, 2:09.7; Nickels, Nasus, third, 2:10.7; Bailey Christoffersen, Froid-Lake, sixth, 2:17.1.
1600 Meter
Chance Hyatt, Bainville, first, 4:31.9; Nickels, Nashua, second, 4:34.1; Sun Rhodes, Culbertson, third, 4:48.7;  Khain Valenzuela, Froid-Lake, fifth, 4:51.7.
3200 Meter
Chance Hyatt, Bainville, first, 10:58.9; Matthew Rattling Thunder, Brockton, fourth, 11:04.3; Beau Hyatt, Bainville, fifth, 11:09.9.
400 Relay
Culbertson, fifth, 47.3.
1600 Relay
Nashua, first, 3;41.8; Culbertson, second, 3:44.3.
110 Hurdles
Jalen Hendrickson, Froid-Lake, second, 16.2.
300 Hurdles
Hendrickson, Froid-Lake, first, 42.3.
High Jump
Adam Buxbaum, Culbertson, first, 6-1; Kade Guenther, Froid-Lake, second, 5-8; Chris Tufton, Froid-Lake, sixth, 5-4.
Long Jump
Lambert, Culbertson, third, 18-11; Hendrickson, Froid-Lake, fourth, 18-9¼; Shayne Cochran, Culbertson, sixth, 18-6¾.
Triple Jump
Hendrickson, Froid-Lake, third, 40-5½; Cochran, Cul-
bertson, fourth, 38-11.
Shot Put
David Manning, Culbertson, first, 49-0; Rhett Harmon,
Bainville, second, 45-10.
Discus
Manning, Culbertson, first, 134-11; Harmon, Bainville, second, 130-6; Ryan Scanlan, Nashua, third, 123-11.
Javelin
Hendrickson, Froid-Lake, second, 160-4; Taurean Baxter, Froid-Lake, fifth, 128-1.
GIRLS
Team scores: Scobey 102, Circle 76, Hinsdale 65, Westby-Grenora 62, Fairview 47, Richey-Lambert 41, Culbert-
son 25, Whitewater 23, Froid-Medicine Lake 22, Nashua 17, Saco 17, Dodson 13, Savage 10, Bainville 4, Brockton 0, Frazer 0, Lustre Christian 0, Opehim 0.
400 Meter
Cathryn Russell, Bainville, fourth, 1:06.9; Morgan Guttenberg, Nashua, sixth, 1:08.
800 Meter
Paige Robertson, Froid-Lake, fourth, 2:48.1.
1600 Meter
Robertson, Froid-Lake, second, 6:17.4; Jaycee Lambert, Culbertson, sixth, 6:24.8.
3200 Meter
Lambert, Culbertson, fourth, 14:56.0.
400 Relay
Culbertson, sixth, 58.5.
1600 Relay
Froid-Lake, fourth, 4:54.0; Nashua, fifth, 5:03.8; Culbertson, sixth, 5:04.5.
300 Hurdles
Emily Nielsen, Culbertson, second, 51.9; Jennifer McBride, Froid-Lake, fifth, 57.6.
High Jump
Ryah Young, Froid-Lake, sixth, 4-6.
Long Jump
Young, Froid-Lake, fifth, 14-1.
Triple Jump
Young, Froid-Lake, sixth, 30-11½.
Shot Put
Mariah Machart, Culbertson, fourth, 30-10; Faith Keys, Nashua, fifth, 28-8.
Discus
Tessa Larsen, Culbertson, third, 82-9; Keys, Nashua, fifth, 82-1.
Javelin
Keys, Nashua, first, 105-2.

Hits: 472

Wolves, Indians Advancing To State Track Meets

With the divisional track and field meet behind them, six Wolf Point and four Poplar athletes are looking to earn medals at the State Class B meet in Butte Friday and Saturday, May 30 and 31.
Both schools emerged from the Northern B Divisional Meet at Great Falls Saturday, May 24, with good showings. The top six in each event advance to state.
“Every boy we took to divisionals made it,” Wolf Point head coach R.C. Page said.
“Sonica [Archdale] made it in five events. She had a great day. She had two second place finishes,” he said.
Page praised Archdale, Shelby Hanks, Ashley Page and Kateri Rush for a personal best for the girls’ short relay team.
“Shelby Hanks high jumped exceptionally well and we finally got her to her goal of clearing five feet,” he said.
Page said he would like to have nice weather for the state meet, but he said rain was in the forecast.
“We always get crummy weather in Butte,” he said.
“We have some girls and boys who have a chance to earn a medal,” Page said.
Poplar head coach Brent Moore said his team has had a good season and he was hoping for the best at state.
Individual results are shown for Wolf Point and Poplar athletes only.
BOYS
Team scores: Glasgow 152, Fairfield 107, Choteau 70, Cut Bank 62, Conrad 39, Shelby 38, Poplar 27, Harlem 15, Wolf Point 8, Plentywood 5, Malta 3, Rocky Boy 1.
100 Meter
Wesley Weeks, WPHS, fifth, 11.96.
200 Meter
Owen Lepper, WPHS, fourth, 23.77.
800 Meter
Richard Brown, Poplar, eighth, 2:29.13.
3200 Meter
Chris LeMay, Poplar, seventh, 12:59.13.
300 Hurdles
Myltin Bighorn, Poplar, sixth, 44.95
400 Relay
Wolf Point, sixth, 47.64; Poplar, seventh, 49.07.
1600 Relay
Wolf Point, sixth, 3:51.99.
Pole Vault
Brady Babb, WPHS, seventh, 9-6.
Shot Put
TJ Tuttle, Poplar, first, 48-8.5; Sheridan Stranger Horse, Poplar, seventh, 40-6.5.
Discus
Tuttle, Poplar, first, 134-1; Stranger Horse, Poplar, third, 123-4.
High Jump
Lepper, WPHS, seventh, 5-8.
GIRLS
Team scores: Glasgow 166, Malta 81, Choteau 78, Plentywood 54, Wolf Point 35, Fairfield 34, Shelby 26, Cut Bank 25, Poplar 16, Conrad 11, Harlem 1.
200 Meter
Hanks, WPHS, seventh, 28.42.
400 Meter
Archdale, WPHS, fifth, 1:05.8.
3200 Meter
Drew Reum, Poplar, fifth, 13:29
300 Hurdles
Rush, WPHS, sixth, 52.24.
400 Relay
Wolf Point, fifth, 54.16.
1600 Relay
Wolf Point, second, 4:29.56.
Long Jump
Hanks, WPHS, seventh, 13-11.75.
Discus
Shawna Hagadone, Poplar, first, 99-3.
Shot Put
Hagadone, Poplar, fourth, 30-9.
Triple Jump
Archdale, WPHS, fourth, 31-5.
Javelin
Archdale, WPHS, second, 109-2; Page, WPHS, fourth, 106-0.
High Jump
Hanks, WPHS, third, 5-0.

Hits: 487

Lady Wolves Finish Season

The Wolf Point High School tennis team finished the 2014 season at the state B-C tennis championships at Missoula Thursday through Saturday, May 22-24.
Sierra Hanks, Erin Presser, Tavie Reum and Carry Vandall represented WPHS at state.
No Wolves finished in the first five places.
Team scores were: Chinook 35, Townsend 31, Cut Bank 28, Fairfield-Power 23, Chester/Joplin/Inverness 13, Baker and Choteau 12, Bigfork 11, Loyola and Troy 9, Conrad 7, Superior-Alberton and Wolf Point 5, Valley Christian and Fort Benton 4, St. Ignatius 3, Eureka and Ronan 2, Simms, Boulder and Darby 1.

Hits: 322

Mosquitoes Drop Twin Bill To Scobey Giants

HN.5.22.14.SP.BABE.RUTH 6304-WEBHN.5.22.14.SP.BABE.RUTH 6312-WEBHN.5.22.14.SP.BABE.RUTH 6314-WEBHN.5.22.14.SP.BABE.RUTH 6317-WEBHN.5.22.14.SP.BABE.RUTH 6318-WEB

 

Jeramiah Paine pitches. (Photos by John Plestina)

 

Nick Page in two photos.

 

Zeke Zimmer safe at third.

 

Xander Little Thunder gets a hit.

 

The Wolf Point Mosquitoes dropped a doubleheader to the Scobey Giants in Babe Ruth League action in Wolf Point Friday, May 16.
Scores were 11-8 and 11-10.
“They’re playing better baseball. They should have won the games. They lost on a couple of errors,” Coach Cody Sietsema said.
He said the Mosquitoes are working on their pitching.
“Scobey is probably the toughest team in the conference,” Sietsema said.
The Mosquitoes were scheduled to host Glasgow Coke for a doubleheader Wednesday, May 21, after The Herald-News’ deadline and Culbertson for a twin bill Friday, May 23 at 6 p.m.

Hits: 510