Wolf Point Herald

Optimist Bazaar

 

12.10.15.OPTIMIST-BAZAAR 0847-WEB12.10.15.OPTIMIST-BAZAAR 084812.10.15.OPTIMIST-BAZAAR 0849-WEB


The Optimist Club held the annual Christmas Bazaar in the Wolf Point High School gym Saturday, Nov. 5. In addition to booths rented by artists and crafters, the Optimists sold cookies and baked goods and there was a salad bar lunch in the school’s multipurpose room. The first picture is twin sisters Christina and La-Rae Dahl selling candy and cotton candy to benefit the WPHS Swing Band and Concert Band.  The second is Optimist Elsie Hansen and the third is Sonya Delger selling pallet art she created.  (Photos by John Plestina)

Hits: 170

Wolf Point Speech And Drama Hosts Meet

The Wolf Point High School Speech and Drama team hosted a meet Saturday, Dec. 5. Results include:
Speech Results
Extemporaneous: first, Danny Johnson, Sidney; second, Zach Sommerfeld, Sidney; and third, Thomas Sebastian, Glasgow.
Impromptu: first, Clay Carpenter, Sidney; second, McKade Mahler, Culbertson; third, Kasey Gorder, Sidney; fourth, Bailey Eggebrecht, Dawson County; and fifth, Andreas Hoffman, Culbertson.
Expository: first, Chey-
enne Damron, Dawson County; second, KayJah Twinn, Hardin; third, ReaTa Pinkerton, Hardin; and fourth, Gus Spradley, Culbertson.
Original oratory: first, Chase Kilzer, Culbertson; second, Spencer Thorton, Dawson County; third, Max Knodel, Glasgow; and fourth, Andy Brandt, Glasgow.
Memorized public address: first, Amy Nelson from Glasgow; second, Mac Haggerty from Dawson County; and third, Austin Pedersen from Culbertson.
Humorous oral interpretation: first, Shelbi Kaul, Dawson County; second, Christopher Balikian, Froid/Medicine Lake; third, Liz Holzer, Dawson County; fourth, Amber O’Mara, Glasgow; fifth, Kolte Copp, Dawson County; sixth, Jacob Boysun, Wolf Point; seventh, Challise Young, Malta; and eighth, Drake Gutow, Glasgow.
Dramatic oral interpretation: first, Raven Mathison, Poplar; second, Andrew Moran, Poplar; third, Jami Welch, Wolf Point; fourth, Kathryn Russell, Plentywood; fifth, Aeryn Martin, Wolf Point; sixth, Kamyrn Azure, Poplar; seventh, Veronica Orcutt, Froid/Medicine Lake; and eighth, Reece Hunsley, Glasgow.
Spontaneous oral interpretation: first, Clara Waters, Malta; second, Cassandra Kintyhtt, Froid/Medicine Lake; third, Maria Youpee, Poplar.
Drama Results
Humorous solo: first, Scottlynn Anglesey, Sidney; second, Tessa Larsen, Culbertson; third, Ethan Lobdell, Circle; fourth, Emma Pederson, Culbertson; fifth, Palmer Giblette, Malta; and sixth, Nathan Blankenship, Circle.
Dramatic solo: first, Alexi Bidegaray, Culbertson; second, Bella Mackey, Malta; third, Laura Elmore, Sidney; fourth, Adam Mummey, Malta; fifth, Cassie Lucas, Cul-
bertson; and sixth, Mae Little Light, Hardin.
Humorous duo: first, Shelby Breitbach and Brooke Larson, Circle; second, Devin Northington and Dylan Conner, Wolf Point; third, Tessa Hill and Tess Ler from Sidney; fourth, Wyatt Howard and Michael Sandoval, Plentywood; fifth, Dameli Aimbetova and Tianna Earle, Sidney; sixth, Tyler Berka and Katrina Meldahl, Sidney; seventh, Logan Jeno and Christian Zink, Hardin; and eighth, Brandon Vasquez and Jordan Vasquez, Plentywood.
Dramatic duo: first, Michaela Cathy and Jacob Martin, Culbertson; second, Kari Koss and Daphne Johnson, Malta; third, Shelby Dolch and Mason Hutchinson, Dawson County; and fourth, Kami Embler and Anjelica Jensen, Plentywood.
Classical duo: first, Sarah Turek and Camden Berka, Sidney; second, Ariel Phillips and Korynn Freemen, Plentywood; third, Kaitlyn Tibbits and Michael Stevens, Sidney; fourth, Jaz Hodge and Luke Turek, Sidney; and fifth, Elisha Sandoval and Vic Gomez, Plentywood.
Pantomime: first, Charlee LeMay, Cul-
bertson; second, Alexis Sent, Hardin; third, Camille Ward, Culbertson; fourth, Jaki Harada, Wolf Point; fifth, Mariah Holter, Glasgow; and sixth, Lauren Api, Dawson County.
Speech Sweeps Results
Class A: first, Dawson County; second, Sidney; and third, Hardin.
Class B: first, Glasgow; second, Poplar; and third, Malta.
Class C: first, Culbertson; second, Froid/Medicine Lake; and third, Plentywood.
Drama
sweeps results
Class A: first, Sidney; second, Dawson County; and third, Hardin.
Class B: first, Malta; second, Wolf Point; and third, Glasgow.
Class C: first, Culbertson; second, Plentywood; and third, Circle.

Hits: 183

Southside School Awarded Attendance Incentive Grant

12.10.15.S-SIDE-GRANT-web

Pictured with the $6,663 attendance incentive grant award check are counselor Vicki Bisbee (left) and principal Susan Brown. (Submitted photo)


Southside Elementary School was notified that the school has been awarded a Golden Star Attendance Program grant from Catching the Dream in Albuquerque, N.M. Southside received a check for $6,663 to be used during this school year on attendance incentives for students and parents.
Last year Southside had 96 students, 34 percent, that missed one month or more of school.
Thirty-two students missed two months or more of school in kindergarten through third grade; missing from 40 to 82 days during the 150 day school year.
Students missing school is a serious concern. Research shows that students who miss 10 percent or more of school — only 15 days at Wolf Point schools — are at risk of falling behind and dropping out of school.
Southside’s Attendance Team is comprised of principal Susan Brown, counselor Vicki Bisbee, teacher Judy Leddige and secretary Michelle Eanes.

Hits: 174

Havre Man From Wolf Point Pleads Guilty To Tax Evasion

A Havre man who is from Wolf Point pleaded guilty before District Judge Brian Morris in U.S. District Court in Great Falls in October to filing false income tax returns.
According to court documents, a plea agreement entered Oct. 13, calls for Darin Lee Miller, 43, to serve nine months in the custody of the U.S. Bureau of Prisons and pay $163,000 in fines and restitution.
If Morris rejects the plea agreement, Miller could choose to face trial on felony tax evasion charges.
Miller recently worked as a pharmacist at the Rocky Boy Health Clinic.
A federal grand jury handed down a three-count income tax evasion indictment against Miller in May.
The charging documents allege that Miller did not report more than $100,000 in interest income to the IRS between 2009 and 2011.
Morris ordered that Miller be remanded to federal custody.
Sentencing is scheduled for Jan. 21.

Hits: 179

Fast Horse Indicted, Accused Of Kidnapping, Knife Assault

A Poplar man accused of kidnapping and holding a knife to another person’s throat in October was arraigned before Magistrate Judge John Johnston in U.S. District Court in Great Falls Tuesday, Nov. 24.
Marcus Gerald Fast Horse, 24, pleaded not guilty to assault resulting in serious bodily injury, assault with a dangerous weapon, and kidnapping.
A federal grand jury indicted Fast Horse on Nov. 20. The indictment alleges that he confined and assaulted another person with a knife held to the person’s throat and sought ransom in Poplar on Oct. 27.
If convicted of the kidnapping charge, the most serious of the three charges contained in the indictment, Fast Horse faces life in prison, $250,000 in fines for each of the three counts and five years supervised release.
The Fort Peck Tribes Department of Law and Justice and Federal Bureau of Investigation investigated the case.

Hits: 201